Op. Dr. Hilal Ağış

1966 yılı, Ağustos ayında Gümüşhane’de doğdum. Annem babam Hasanoğlan Öğretmen Okulunda öğretmen olduğu için, ilkokula Hasanoğlan İlköğretim okulunda başlayıp, ilkokul 3. sınıftan itibaren öğrenimime Ankara’da devam ettim. Ortaokul ve liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde okudum. Doktor olup, şifa vermeye bu yıllarda karar vermiştim.1984 yılında başladığım Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde minnet duyduğum dolu dolu bir eğitim aldım.

Tıp fakültesinden 1990 yılında mezun olduktan sonra İzmit SSK Hastanesi’nde mecburi hizmetime başladım. Çok yoğun olan bu hastanede hem mesleki tecrübe hem de güzel dostluklar kazanarak TUS sınavı ile Dr. Zekai Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kadın hastalıkları ve doğum ihtisasına başladım. Hayata gelişin mucizesine tanık olmak, hastalıkta ve sağlıkta kadınların yanında olmak çok özeldi. Yoğun ve bir o kadar da eğitici olan bu kurumda keyifle istekle çalıştım. 1995 yılında ihtisasımı bitirip Ankara 3 No’lu AÇSAP’ta kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak göreve başladım. 1996 yılında kendi isteğimle Diyarbakır Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’ne tayin oldum. Doğum sayısı ve buna bağlı oluşan problemlerin yüksek olduğu bu şehirde kadınlara şifa vermek için canla başla çalıştım. İlk muayenehanemi burada açtım. Aynı dönemde Van’da Sağlık Bakanlığı, UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü’nün ortak düzenlediği Bebek Dostu Hastane eğitici eğitimine katıldım.

Anne Sütü ve Bebek Dostu Hastane projesinde eğitici unvanı aldım. Hayatın başlangıcında bebeklerin anne sütü ile beslenmesini sağlamak ve hastanelerde bu kriterlerin hayata geçirilmesine yardımcı olmakla ilgili muhteşem yolculuğum burada başladı. Doktor, ebe, hemşire arkadaşlarıma, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen kurslarda eğitimler vererek, anne ve bebek sağlığına, dolayısıyla toplum sağlığına farklı bir pencereden de katkı sağlamaya çalıştım.

 

1997 yılında eşimin görevi nedeniyle Tokat Çocuk ve Kadın Hastanesine tayin oldum. 12 yıl boyunca gece gündüz kadınların dertlerine derman olmaya çalıştım. İkiz bebeklerime bu şehirde çalışırken kavuştum. Onların büyümesini mutlulukla izledim. Hastalarımın yoğun ilgisine ve yakınlığına layık olmaya çalıştım. Güzel anılar ve dostluklarla Tokat’tan ayrıldım.

 

2009 yılında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine tayin oldum. Çok değerli hocam ve arkadaşlarımla verimli çalışmalar yaptım, yeni şeyler öğrendim, asistan arkadaşlarımın eğitimine katkıda bulundum. Uzun süreli meslek hayatımda karşılaştığım cinsel ilişkiye giremeyen, bu nedenle kendini kötü, yetersiz ve mutsuz hisseden kadın hastalarıma yeterince yardımcı olabilmek için arayışa girdim.

 

Önce İstanbul’da eğitim veren, köklü bir kuruluş olan CETAD’da (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) 2 modül olarak eğitimimi tamamladım. Daha sonra bu konuda saygın bir kuruluş olan CİSED’de (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği) cinsel terapi eğitimimi tamamladım. Bu eğitimler kendini çözümsüz bir problemin içinde gibi gören, acı çeken kadınlara, ailelere tedavi sunmama başlangıç oldu. Daha sonra bilişsel davranışçı terapi eğitimlerine katıldım.

 

Her geçen gün bilgi ve deneyimimi artırmak çok büyük bir huzur ve mutluluk verdi. Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 7 yıl boyunca Cinsel İşlev Bozukluğu Polikliniğini tek hekim olarak yürüttüm. Umutsuzluğa düşen, evliliğin gereği olduğunu düşündükleri cinsel ilişkiyi gerçekleştirememekten dolayı derin bir hüzün yaşayan kadınların mutlu, keyifli bir beraberliğin yolunu açmalarına kılavuzluk etmek, sağlıklı ailelerin kurulmasına vesile olmak, daha sonrasında gözlerinin içi gülerek, istedikleri zaman kavuştukları bebekleri ile ziyaretime gelişleri benim için paha biçilmez.

 

Vajinismus hastalarımın tedavisinde daha faydalı olmak, tedavi süresini kısaltmak için Sağlık Bakanlığı tarafından, 2016-2017 yılları arasında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi aracılığıyla düzenlenen hipnoterapi eğitimine katıldım. Hipnoterapist unvanını aldıktan sonra ileri düzey hipnoterapi eğitimleri ile önümde yeni bir ufuk açıldı. Hastalarıma daha kısa sürede daha fazla fayda sağlamak, yılların verdiği hekimlik tecrübem ile birleştirerek, korkulu bir rüya olan vajinal muayeneyi kolay hale getirmek, keyifli mutlu aile birlikteliklerinin kurulmasına vesile olmak, mesleki açıdan muhteşem.

 

Sağlık Bakanlığı bünyesinde Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Biriminde, uzun yıllardır çeşitli kuruluşlardan katılan doktor, ebe, hemşire arkadaşlarıma verdiğim anne sütü ve emzirme danışmanlığı eğitimine, aldığım yeni sertifikasyonlarla üreme sağlığı eğiticiliğini de ekledim. Sağlıklı nesiller oluşması konusunda ülkemin geleceğine katkıda bulunmak, eğitime katılan doktor, ebe, hemşire arkadaşlarımla yeni bilgileri ve karşılıklı deneyimlerimizi paylaşmak çok özel.

 

Şubat 2019’da yeni yapılanma içinde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde çalışmaya başladım. Ağustos 2019 tarihinde, onur duyarak yaptığım 29 yıllık devlet hizmetimden emekli oldum. Ekim 2019 tarihinden itibaren ortamını özenerek, sevgi ve emekle düzenlediğim özel muayenehanemde hastalarıma şifa vermeye devam ediyorum.

Kliniğimiz